PLT1206Z6812LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT1206Z6812LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 68.1KOHM 0.01% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR
Resistance :
68.1kOhm
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Number of Terminations :
2
Series :
PLT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.01%
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Additional Feature :
FALME PROOF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
PLT1206Z6812LBTS
Vishay PLT1206Z6812LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 68.1kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C