PLT1206Z6730LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z6730LBTS
Description
RES SMD 673 OHM 0.01% 0.4W 1206
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
400mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
yes
Height :
838.2μm
Resistance :
673Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
PLT1206Z6730LBTS
Vishay PLT1206Z6730LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 673Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C