PLT1206Z4020LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z4020LBTS
Description
RES SMD 402 OHM 0.01% 0.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
838.2μm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
400mW
Resistance :
402Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Datasheets
PLT1206Z4020LBTS
Vishay PLT1206Z4020LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 402Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C