PLT1206Z3360LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z3360LBTS
Description
RES SMD 336 OHM 0.01% 0.4W 1206
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
400mW
Non-RoHS Compliant
Resistance :
336Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Height :
838.2μm
Datasheets
PLT1206Z3360LBTS
Vishay PLT1206Z3360LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 336Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C