PLT1206Z3240LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT1206Z3240LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 324 OHM 0.01% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.01%
Series :
PLT
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FALME PROOF
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
400mW