PLT1206Z2500LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z2500LBTS
Description
RES SMD 250 OHM 0.01% 0.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
250Ohms
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.01%
Published :
Supplier Device Package :
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
400mW
Length :
3.2004mm
Height :
838.2μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Datasheets
PLT1206Z2500LBTS
Vishay PLT1206Z2500LBTS
PLT Series, Thin Film, 250Ohms, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C