PLT1206Z2181LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z2181LBTS
Description
RES SMD 2.18KOHM 0.01% 0.4W 1206
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
2.18kOhm
Tolerance :
±0.01%
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Datasheets
PLT1206Z2181LBTS
Vishay PLT1206Z2181LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.18kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C