PLT1206Z1982LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z1982LBTS
Description
RES SMD 19.8KOHM 0.01% 0.4W 1206
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
19.8kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
838.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
400mW
Datasheets
PLT1206Z1982LBTS
Vishay PLT1206Z1982LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 19.8kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C