PLT1206Z1742LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT1206Z1742LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 17.4KOHM 0.01% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Series :
PLT
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height :
838.2μm
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.01%
Additional Feature :
FALME PROOF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
400mW
Resistance :
17.4kOhm
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Datasheets
PLT1206Z1742LBTS
Vishay PLT1206Z1742LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 17.4kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C