PLT1206Z1692LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z1692LBTS
Description
RES SMD 16.9KOHM 0.01% 0.4W 1206
yes
Height :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
16.9kOhm
Tolerance :
±0.01%
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Max Power Dissipation :
400mW
Additional Feature :
FALME PROOF
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Published :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W