PLF1D220MCL2
Mfr.Part #
PLF1D220MCL2
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 20V T/H
Stock
249
In Stock :
249
Leakage Current :
0.088mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.7A
Lead Pitch :
2.5mm
Diameter :
6.3mm
POLARIZED
Tan Delta :
0.12
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
HTS Code :
Published :
2015
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
22µF
Height :
6mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
20V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.7A @ 100kHz
Datasheets
PLF1D220MCL2
Nichicon PLF1D220MCL2
22μF ±20% Radial, Can 0.236 6.00mm Bulk 50mOhm PLF Through Hole Polymer General Purpose