PLB1G020A10
- Mfr.Part #
- PLB1G020A10
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CIRCULAR
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- Orientation :
- A
- Factory Lead Time :
- 8 Weeks
- Base Product Number :
- PLB1G
- Insert Material :
- Polyetheretherketone (PEEK)
- Color :
- Black, Gray
- Contact Material :
- COPPER ALLOY
- Voltage Rating :
- Material Flammability Rating :
- Product Type :
- Circular Push Pull Connectors
- Features :
- Shell Size, MIL :
- Termination :
- Solder Cup
- Mounting Feature :
- Bulkhead - Front or Rear Side Nut
- ECCN Code :
- EAR99
- Published :
- 2016
- Shell Finish :
- HTS Code :
- Series :
- PL
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Connector Type :
- CIRCULAR CONNECTOR
- RoHS :
- Non-Compliant
- Applications :
- Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
- Operating Temperature :
- -50°C ~ 150°C
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Number of Positions :
- 10
- Backshell Material, Plating :
- Ingress Protection :
- IP50 - Dust Protected
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 20.0µin (0.51µm)
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Product Status :
- Active
- Fastening Type :
- Latch Lock, Push-Pull
- Shielding :
- Unshielded
- Current Rating (Amps) :
- 3A
- Shell Size - Insert :
- Product Category :
- Brand :
- Package :
- Bulk
- Primary Material :
- Plastic
- Shell Material :
- Polysulfone (PSU)
- Datasheets
- PLB1G020A10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull