PLB16M7000
Mfr.Part #
PLB16M7000
Description
CONN HSG 16POS POWER M WIRES
Stock
14
In Stock :
14
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Amphenol Positronic
Contact Gender :
Without Pin Contacts
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Subcategory :
Power Connectors
Current Rating :
Voltage Rating :
600 VAC
RoHS :
N
Pitch :
Termination Style :
Crimp
Number of Positions :
16 Position
Datasheets
PLB16M7000
16 Position Positions Pitch: -
PLB16M7000 Overview
PLB16M7000 Features
PLB16M7000 Applications
There are a lot of Amphenol
PLB16M7000 Backplane Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM