PLB16M300A1/AA
Mfr.Part #
PLB16M300A1/AA
Description
BACKPLANE
Product Category :
Specialized
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
Voltage Rating :
600VAC
Termination :
Solder
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Category :
Power to the Board
Series :
PLB
Connector Type :
Header, Male Pins
Pitch :
0.197 (5.00mm)
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Columns :
Contact Finish :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Contact Layout, Typical :
Color :
Blue
Connector Style :
Power
Features :
Product Status :
Active
Package :
Tray
Mounting Type :
Through Hole
Connector Usage :
Number of Positions :
16
Power Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
PLB16M300A1/AA
PLB Series Header, Male Pins Solder Gold Blue Flash 16 Positions Pitch: 0.197 (5.00mm) -55°C ~ 125°C Through Hole