PIC32MX695F512L-80I/PF
Mfr.Part #
PIC32MX695F512L-80I/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
MICROCONTROLLER, RISC
Number of SPI Channels :
4
Number of ADC Channels :
16
Packaging :
Tray
Interface Type :
CAN, I2C, SPI, UART, USB
Speed :
80MHz
Base Product Number :
PIC32MX695
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
12mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package :
Tray
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
100-TQFP
Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
Pin Count :
100
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Memory Size :
512kB
Number of Terminations :
100
Length :
12mm
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of I/Os :
83 I/O
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Frequency :
80MHz
Data Converter :
A/D 16x10b
Density :
4 Mb
Device Core :
PIC32
Number of Pins :
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Position :
QUAD
Number of I2C Channels :
5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Brand :
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Pbfree Code :
Microchip
Number of Bits :
32
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Number of UART Channels :
6
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Number of A/D Converters :
1
Base Part Number :
PIC32MX695F512L
- 40 C
Interfaces :
Ethernet/I2C/SPI/UAR
CPU Family :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
85
Number of Programmable I/O :
83
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.05mm
Connectivity :
Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Current-Max :
98mA
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
DMA Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RAM Size :
128K x 8
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Microchip Technology PIC32MX695F512L-80I/PF
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX695F512L-80I/PF Overview
PIC32MX695F512L-80I/PF Features
This MCU offers several key features that make it ideal for extensive and intricate applications. It supports up to 80 MHz clock speed, providing ample processing power for time-sensitive tasks. The inclusion of USB, CAN, and Ethernet interfaces allow for enhanced connectivity options, supporting a multitude of communication standards. Additionally, its low-power consumption and various power-saving modes enable efficient operation in energy-sensitive environments.