PIC32MM0128GPM048-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MM0128GPM048-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
48-TQFP Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
25MHz
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
RAM Size :
16K x 8
Data Bus Width :
32 bit
Supply Voltage :
3V
Brand :
RoHS :
Details
Bit Size :
32
Packaging :
Tray
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Number of Terminations :
48
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Terminal Position :
QUAD
Product :
MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of ADC Channels :
17 Channel
Series :
PIC® 32MM
Program Memory Type :
Flash
Surface Mount :
yes
Number of Timers/Counters :
21 Timer
Data Converter :
A/D 17x10/12b; D/A 1x5b
Number of I/Os :
38 I/O
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Base Product Number :
PIC32MM0128GPM048
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Width :
7mm
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Qualification :
AEC-Q100
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Package / Case :
48-TQFP Exposed Pad
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Interface Type :
I2C, UART, SPI, USB
EEPROM Size :
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Screening Level :
ISO/TS-16949
Microchip
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converters :
A/D 17x10/12b; D/A 1x5b
Supplier Device Package :
48-TQFP-EP (7x7)
DMA Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tray
Number of I/O :
38
Height Seated (Max) :
1.2mm
PWM Channels :
DAC Channels :
No
Clock Frequency :
48MHz
On Chip Program ROM Width :
8
Tradename :
microAptiv
DAC Resolution :
5 bit
Length :
7mm
Microchip Technology PIC32MM0128GPM048-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MM0128GPM048-E/PT Overview
PIC32MM0128GPM048-E/PT Features
The PIC32MM0128GPM048-E/PT stands out for its advanced features including:
  • 32-bit MIPS microAptiv core that operates at up to 25 MHz.