PIC32MM0064GPL028-E/SO
Mfr.Part #
PIC32MM0064GPL028-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28SOIC
Stock
735
In Stock :
735
Microcontrollers
Rad Hardened :
No
Speed :
25MHz
Number of I/O :
22
Supply Voltage :
3.3V
Instruction Set Architecture :
RISC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature (Max) :
125C
Qualification :
AEC-Q100
Pin Count :
28
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC32MM0064GPL
Mounting :
Surface Mount
DAC Resolution :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Base Product Number :
PIC32MM0064GPL028
Number of Timers - General Purpose :
1
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Bit Size :
32
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Additional Feature :
ADC ALSO AVAILABLE WITH 10-BIT
DMA Channels :
No
EEPROM Size :
Package Type :
SOIC W
Terminal Form :
Gull wing
Clock Freq :
25(MHz)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
yes
Operating Temperature Classification :
Automotive
Interface Type :
UART/SPI/I2S
Maximum Expanded Memory Size :
4GB
Terminal Position :
Dual
Microchip
Operating Temperature (Min) :
-40C
Data Converter :
A/D 12x10/12b; D/A 1x5b
Number of Terminations :
28
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Programmable :
Data Bus Width :
32 bit
Length :
17.9mm
Microcontrollers - MCU
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
# I/Os (Max) :
22
Height Seated (Max) :
2.65mm
PWM Channels :
Data Converters :
A/D 12x10/12b; D/A 1x5b
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Packaging :
Tube
Width :
7.5mm
Number of I/Os :
22 I/O
Screening Level :
TS 16949
Terminal Pitch :
1.27mm
Supplier Device Package :
28-SOIC
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
RAM Size :
8K x 8
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® 32MM
On Chip Program ROM Width :
8
Frequency :
Clock Frequency :
25MHz
Total Internal Ram Size :
8KB(kB)
Device Core Size :
32(b)
Device Core :
PIC
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC32MM0064GPL028-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC32MM0064GPL, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC32MM0064GPL028-E/SO pinout, PIC32MM0064GPL028-E/SO datasheet PDF, PIC32MM0064GPL028-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC32MM0064GPL028-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.