PIC32MM0016GPL036-E/M2
Mfr.Part #
PIC32MM0016GPL036-E/M2
Package / Case
36-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 36SQFN
Stock
490
In Stock :
490
EEPROM Size :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Package Type :
SQFN EP
Speed :
25MHz
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
# I/Os (Max) :
29
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Screening Level :
TS 16949
Product Status :
Active
Pin Count :
36
Device Core :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Timers - General Purpose :
1
Width :
6mm
Operating Temperature (Max) :
yes
Instruction Set Architecture :
RISC
Data Converters :
A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Frequency :
25(MHz)
Series :
PIC® 32MM
Terminal Form :
NO LEAD
Interface Type :
UART/SPI/I2S
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Maximum Expanded Memory Size :
4GB
Height Seated (Max) :
1mm
DAC Resolution :
5
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Terminal Pitch :
0.5mm
DAC Channels :
Total Internal Ram Size :
4KB(kB)
Qualification :
AEC-Q100
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature (Min) :
-40C
Length :
6mm
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Supply Voltage :
3.3V
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
JESD-30 Code :
S-PQCC-N36
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Data Converter :
A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Supplier Device Package :
36-SQFN (6x6)
32-Bit
Clock Freq :
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Clock Frequency :
25MHz
Programmable :
RoHS :
Details
Number of Terminations :
36
Flash
Reach Compliance Code :
Compliant
Bit Size :
32
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Base Product Number :
PIC32MM0016GPL036
DMA Channels :
No
Operating Temperature Classification :
Automotive
Microchip
Additional Feature :
ADC ALSO AVAILABLE WITH 10-BIT
Number of I/O :
29
Brand :
Package / Case :
36-VFQFN Exposed Pad
Device Core Size :
32(b)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V