PIC32MK0512GPE064-E/PT
Mfr.Part #
PIC32MK0512GPE064-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Stock
160
In Stock :
160
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
yes
Product :
MCU
DAC Channels :
Speed :
80MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
64-TQFP
Package :
Tray
RAM Size :
128K x 8
Base Product Number :
PIC32MK0512GPE064
Terminal Pitch :
0.5mm
Product Status :
Obsolete
Supply Voltage :
3.3V
Width :
10mm
DMA Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Length :
10mm
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
7 Weeks
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Data Converters :
A/D 26x12b
Screening Level :
AEC-Q100; TS 16949
Clock Frequency :
64MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PIC32MK0512GPE
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Height Seated (Max) :
1.2mm