PIC32MK0512GPE064-E/MR
Mfr.Part #
PIC32MK0512GPE064-E/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
RAM Size :
128K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
80MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
1mm
Width :
9mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Tradename :
microAptiv
Number of Terminations :
64
Package :
Tube
Interface Type :
CAN, I2S, LIN, SPI, UART, USB
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
EEPROM Size :
4K x 8
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MK
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
Has ADC :
Screening Level :
AEC-Q100; TS 16949
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Part Number :
PIC32MK0512GPE
Core Size :
32-Bit
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
CANbus, IrDA, LINbus, PMP, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
Bit Size :
32
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
PIC32MK0512GPE064
Packaging :
Tube
Product Status :
Obsolete
Length :
9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
Terminal Form :
NO LEAD
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Number of I/O :
48
Product :
MCU
Brand :
Clock Frequency :
64MHz
DMA Channels :
Data Converter :
A/D 26x12b
Supply Voltage :
3.3V