PIC24FJ64GA108-E/PT
Mfr.Part #
PIC24FJ64GA108-E/PT
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Number of Pins :
80
Number of Terminations :
80
Number of I/O :
69
Base Product Number :
PIC24FJ64GA108
Bit Size :
16
CPU Family :
PIC
Frequency :
32MHz
Package / Case :
80-TQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® 24F
Length :
12mm
Oscillator Type :
Internal
Supply Current-Max :
24mA
Number of Programmable I/O :
53
Speed :
32MHz