PIC24FJ64GA004-E/PT
Mfr.Part #
PIC24FJ64GA004-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Stock
856
In Stock :
856
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of ADC Channels :
13
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
44
Terminal Position :
QUAD
Number of I/Os :
35 I/O
EEPROM Size :
Number of SPI Channels :
2
Number of UART Channels :
2
Package :
Tray
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.8mm
Product :
MCU
Watchdog Timer :
yes
Speed :
32MHz
Factory Lead Time :
2 Weeks
Bit Size :
16
Has ADC :
yes
Number of I2C Channels :
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
PIC24FJ64GA004
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Program Memory Size :
64KB 22K x 24
Number of Ethernet Channels :
0
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency :
32MHz
Core Size :
16-Bit
CPU Family :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Data Converters :
A/D 13x10b
PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
No
Width :
10mm
Supply Voltage :
2.5V
Tradename :
Data Bus Width :
16b
Height :
1.05mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DMA Channels :
No
Length :
10mm
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 3.6 V
Package / Case :
44-TQFP
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Pbfree Code :
Number of Timers/Counters :
5
Memory Size :
64KB
Pin Count :
44
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Instruction Set Architecture :
Harvard
Base Product Number :
PIC24FJ64GA004
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Number of I/O :
35
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Qualification :
AEC-Q100
Interface Type :
I2C, IrDA, SPI, UART
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Flash
Package Type :
TQFP
RoHS :
Details
Family Name :
PIC24FJ
Number of Terminations :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Series :
PIC® 24F