PIC24FJ32GP205T-I/M4
Mfr.Part #
PIC24FJ32GP205T-I/M4
Package / Case
UQFN-48
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48UQFN
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
Oscillator Type :
External, Internal
Product Status :
Active
EEPROM Size :
Speed :
32MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Packaging :
Reel
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC24FJ32
Series :
PIC® 24F
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
3 x 16 bit
Number of I/O :
39
Number of ADC Channels :
14 Channel
16 bit
Interface Type :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART
Number of I/Os :
39 I/O
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Product :
MCU
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
32 kb
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
48-UQFN (6x6)
Microchip
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 14x12b SAR
Package / Case :
UQFN-48
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
PIC
Core Size :
16-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V