PIC24F32KA302-I/ML
Mfr.Part #
PIC24F32KA302-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Stock
869
In Stock :
869
Product Status :
Active
Number of SPI Channels :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Family Name :
PIC24F
Microchip
Program Memory Size :
32KB 11K x 24
Number of I/Os :
23 I/O
Tradename :
PIC
Width :
5.9944mm
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
28
Frequency :
32MHz
Pin Count :
28
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of ADC Channels :
13
EEPROM Size :
512 x 8
Mount :
Surface Mount
Published :
2007
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Factory Lead Time :
3 Weeks
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
32kB
Watchdog Timer :
Speed :
32MHz
Qualification :
AEC-Q100
RAM Size :
2K x 8
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of Bits :
16
Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
5
Instruction Set Architecture :
DSP, RISC
Number of PWM Channels :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Device Core :
PIC
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 13x12b
Number of UART Channels :
2
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 13x12b
Number of Ethernet Channels :
0
Dimensions :
6 x 6 x 0.95mm
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
5.9944mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Style :
SMD/SMT
Bit Size :
16
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Height :
939.8μm
CPU Family :
Number of Programmable I/O :
23
Base Product Number :
PIC24F32KA302
Base Part Number :
PIC24F32KA302
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS :
Details
Terminal Position :
QUAD
Core Processor :
Packaging :
Tube
Number of I2C Channels :
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Nominal Supply Current :
3.4mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Address Bus Width :
16b
Series :
PIC® XLP™ 24F
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Data Bus Width :
16b
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Number of I/O :
24
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package Type :
QFN
Core Size :
16-Bit
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V