PIC24F16KA302-E/SS
Mfr.Part #
PIC24F16KA302-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
Max Operating Temperature :
125°C
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® XLP™ 24F
Supplier Device Package :
28-SSOP
EEPROM Size :
512 x 8
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Qualification :
AEC-Q100
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
PIC24F16KA302
Microchip
Program Memory Size :
16KB 5.5K x 24
Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Number of Programmable I/O :
24
Max Supply Voltage :
3.6V
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Data Converters :
A/D 13x12b
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/Os :
24 I/O
Min Supply Voltage :
1.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
16kB
Base Part Number :
PIC24F16KA302
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Frequency :
8MHz
Package :
Tube
Number of Pins :
28
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Core Architecture :
PIC
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Timers/Counters :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Data Bus Width :
16b
Number of I/O :
24
Tradename :
Frequency :
32MHz
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converter :
A/D 13x12b
Watchdog Timer :
yes
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24F16KA302-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC24F16KA302, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC24F16KA302-E/SS pinout, PIC24F16KA302-E/SS datasheet PDF, PIC24F16KA302-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24F16KA302-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.