PIC24F08KL401-E/SS
Mfr.Part #
PIC24F08KL401-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
Base Product Number :
PIC24F08KL401
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Data Converter :
A/D 12x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tube
Max Frequency :
32MHz
Core Architecture :
PIC
Max Operating Temperature :
85 °C
Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Status :
Active
Published :
Operating Supply Voltage :
3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
512 x 8
Data Bus Width :
16b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Watchdog Timer :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Factory Lead Time :
11 Weeks
RAM Size :
1K x 8
Supplier Device Package :
20-SSOP
Speed :
32MHz
Base Part Number :
PIC24F08KL401
Number of I/O :
18
Number of Pins :
20
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Series :
PIC® XLP™ 24F
Number of Programmable I/O :
18
Data Converters :
A/D 12x10b
Min Operating Temperature :
-40 °C
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KL401-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC24F08KL401, Number of Pins:20, PIC24F08KL401-E/SS pinout, PIC24F08KL401-E/SS datasheet PDF, PIC24F08KL401-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KL401-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.