PIC18LF46K42-E/MV
Mfr.Part #
PIC18LF46K42-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN
RAM Size :
4K x 8
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.5V MIN AT 32 MHZ AND 1.8V MIN AT 16 MHZ
Packaging :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Published :
Terminal Pitch :
0.4mm
Package :
Tube
Factory Lead Time :
16 Weeks
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of I/O :
36
Number of I/Os :
36 I/O
Base Product Number :
PIC18LF46
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
PWM Channels :
e3
Number of ADC Channels :
35 Channel
Speed :
64MHz
40
Screening Level :
TS 16949
Length :
5mm
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 18K
Data Bus Width :
8 bit
Clock Frequency :
64MHz
DAC Channels :
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Microchip
DAC Resolution :
5 bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converters :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Height Seated (Max) :
0.55mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Surface Mount :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3V
Terminal Form :
NO LEAD
On Chip Program ROM Width :
16
Base Part Number :
PIC18LF46K42
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
MCU
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5mm
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Datasheets
PIC18LF46K42-E/MV
Microchip Technology PIC18LF46K42-E/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF46K42-E/MV Overview
PIC18LF46K42-E/MV Features
This MCU features a powerful 8-bit processor, 64KB of flash memory, and 4KB of RAM, which together provide ample capacity for complex software applications and data buffering. The device operates at a voltage range of 1.8V to 3.6V, supporting a wide array of power supplies and reducing power consumption in battery-driven devices. Its enhanced connectivity options, including SPI, I2C, and UART interfaces, allow for flexible communication protocols, making it highly versatile in integrated environments.