PIC18LF4510-I/P
Mfr.Part #
PIC18LF4510-I/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Stock
129
In Stock :
129
Base Product Number :
PIC18LF4510
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
1.27mm
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Terminal Position :
Dual
Number of I/O :
36
Mounting Type :
Through Hole
RAM Size :
1.5K x 8
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
40-PDIP
Series :
PIC® 18F
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tube
PWM Channels :
yes
Pin Count :
40
Supply Voltage :
5V
Data Converter :
A/D 13x10b
Memory Size :
32kB
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Access Time :
40 μs
Max Power Dissipation :
1W
Data Converters :
A/D 13x10b
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of Timers/Counters :
4
Watchdog Timer :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC18LF4510
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Frequency :
40MHz
CPU Family :
Package :
Tube
ECCN Code :
3A991.A.2
Product Status :
Active
Height Seated (Max) :
6.35mm
Number of Terminations :
40
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Power Supplies :
2/5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
40MHz
Length :
51.7525mm
EEPROM Size :
Datasheets
PIC18LF4510-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF4510-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC18LF4510, Number of Terminations:40, Number of Pins:40, PIC18LF4510-I/P pinout, PIC18LF4510-I/P datasheet PDF, PIC18LF4510-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF4510-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.