PIC18LF4450-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF4450-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Access Time :
48 μs
Package :
Tube
Terminal Pitch :
0.65mm
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
CPU Family :
PIC
Product Status :
Active
Data Converter :
A/D 13x10b
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
PIC18LF4450
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Core Processor :
PIC
Length :
8mm
Data Converters :
A/D 13x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
44
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Timers/Counters :
3
On Chip Program ROM Width :
16
Base Product Number :
PIC18LF4450
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Terminations :
44
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
EEPROM Size :
RAM Size :
768 x 8
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Connectivity :
UART/USART, USB
Interface :
RS-232, UART, USART, USB
Frequency :
48MHz
DMA Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Has ADC :
yes
Number of I/O :
34
Max Power Dissipation :
1W
PWM Channels :
Supply Voltage :
3V
Program Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Interfaces :
USART/USB
Speed :
48MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Device Core :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
ROM (words) :
Bit Size :
8
Memory Size :
16kB
Series :
PIC® 18F