PIC18LF27K40-E/SS
Mfr.Part #
PIC18LF27K40-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
Stock
673
In Stock :
673
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height Seated (Max) :
2mm
Base Part Number :
PIC18LF27K40
Integrated Cache :
Tube
Low Power Mode :
yes
Data Bus Width :
8 bit
Screening Level :
TS 16949
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
3.6K x 8
RAM (words) :
3728
EEPROM Size :
1K x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
PWM Channels :
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
PIC
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Supplier Device Package :
28-SSOP
Width :
5.3mm
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
DAC Channels :
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Series :
PIC® XLP™ 18K
Format :
FIXED-POINT
ROM (words) :
65536
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Data RAM Width :
8
Boundary Scan :
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
128KB 64K x 16
Supply Current-Max :
9.5mA
Length :
10.2mm
Number of I/O :
25
Number of Terminations :
28
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
1 (Unlimited)
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Base Product Number :
PIC18LF27
Speed :
64MHz
Microchip
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of External Interrupts :
3
Number of Timers :
7
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Program Memory Type :
Flash
Clock Frequency :
64MHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Brand :
Number of I/Os :
25 I/O
Datasheets
PIC18LF27K40-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF27K40-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC18LF27K40, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC18LF27K40-E/SS pinout, PIC18LF27K40-E/SS datasheet PDF, PIC18LF27K40-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF27K40-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.