PIC18LF26K40-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF26K40-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DAC Channels :
yes
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Height Seated (Max) :
2.65mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Base Product Number :
PIC18LF26
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Package :
Tube
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Integrated Cache :
No
RAM (words) :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3.3V
Core Processor :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Boundary Scan :
No
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tradename :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Product Status :
Active
Brand :
Series :
PIC® XLP™ 18K
Base Part Number :
PIC18LF26K40
Number of External Interrupts :
3
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
On Chip Program ROM Width :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Low Power Mode :
yes
Clock Frequency :
64MHz
Oscillator Type :
Internal
Speed :
64MHz
Format :
FIXED POINT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of Terminations :
28
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.5V MIN AT 32 MHZ AND 1.8V MIN AT 16 MHZ
Width :
7.5mm
PWM Channels :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
25
Bit Size :
8
Terminal Pitch :
1.27mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip
Factory Lead Time :
6 Weeks
Has ADC :
Length :
17.9mm
Supplier Device Package :
28-SOIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
EEPROM Size :
1K x 8
Core Size :
8-Bit
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
Screening Level :
TS 16949
DMA Channels :
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
3.6K x 8
Number of Timers :
9
Datasheets
PIC18LF26K40-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF26K40-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC18LF26K40, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC18LF26K40-E/SO pinout, PIC18LF26K40-E/SO datasheet PDF, PIC18LF26K40-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF26K40-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.