PIC18LF25K22-E/SO
Mfr.Part #
PIC18LF25K22-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Number of I/O :
24
CPU Family :
PIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
16
Supply Current-Max :
12mA
Watchdog Timer :
yes
Length :
17.9 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Tradename :
PIC
Factory Lead Time :
7 Weeks
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Supplier Device Package :
28-SOIC
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Data Converters :
A/D 19x10b
Max Frequency :
64 MHz
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DAC Channels :
yes
Number of Timers/Counters :
7
Data Converter :
A/D 19x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
Microchip
Packaging :
Tube
8-Bit
Frequency :
48MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
256 x 8
Width :
7.5 mm
Base Part Number :
PIC18LF25K22
Product :
MCU
Height Seated (Max) :
2.65mm
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Speed :
48MHz
Base Product Number :
PIC18LF25
Additional Feature :
ALSO OPERATES 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
28
Oscillator Type :
Internal
Height :
2.05 mm
RAM Size :
1.5K x 8
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of Programmable I/O :
25
Device Core :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
17 Channel
PWM Channels :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Power Supplies :
2/3.3V
Pbfree Code :
Max Operating Temperature :
125 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
1W
Surface Mount
Core Architecture :
Max Supply Voltage :
3.6 V
Bit Size :
8
Brand :
Series :
PIC® XLP™ 18K
Interfaces :
I2C/SPI/USART
ROM (words) :
HTS Code :
Memory Size :
32kB
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of I/Os :
24
Pin Count :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
Memory Type :
Flash
Has ADC :
ECCN Code :
3A991.A.2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Published :
Datasheets
PIC18LF25K22-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF25K22-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC18LF25K22, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC18LF25K22-E/SO pinout, PIC18LF25K22-E/SO datasheet PDF, PIC18LF25K22-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF25K22-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18LF25K22-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF25K22-E/SO Overview
PIC18LF25K22-E/SO Features
The PIC18LF25K22-E/SO microcontroller is equipped with advanced features that ensure outstanding performance in a variety of applications. It includes an Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels, comprehensive interrupt capabilities, and an extended operating voltage of 1.8V to 5.5V. Its versatility is further enhanced by various peripherals like 12-bit ADCs, comparators, and EUSART and SPI/I2C communication modules.