PIC18LF1320T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF1320T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
Stock
2
In Stock :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface :
UART, USART
Width :
6 mm
Lead Free :
Lead Free
Data Bus Width :
8B
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
13 Weeks
Frequency :
40MHz
Height :
0.88 mm
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Programmable I/O :
16
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Core Size :
8-Bit
Core Architecture :
PIC
Number of I/O :
16
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Published :
2005
Number of Pins :
28
Device Core :
PIC
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
QUAD
Min Supply Voltage :
2.5 V
Brand :
Length :
6mm
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Mounting Style :
SMD/SMT
Access Time :
40 μs
Supply Voltage :
5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
Watchdog Timer :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Type :
Flash
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
UART/USART
Microchip
RoHS :
Details
Number of I/Os :
16 I/O
Interfaces :
USART
Interface Type :
EUSART
Oscillator Type :
Internal
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC18LF1320
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Operating Temperature :
85 °C
Data Converter :
A/D 7x10b
Max Frequency :
40 MHz
Number of ADC Channels :
7 Channel
RAM Size :
256 x 8
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MIN SUPPLY
Core Processor :
Max Power Dissipation :
1W
Max Supply Voltage :
5.5 V
Terminal Pitch :
0.65mm
On Chip Program ROM Width :
Pin Count :
28
Speed :
40MHz
Base Product Number :
PIC18LF1320
Data Converters :
A/D 7x10b
DAC Channels :
No
Memory Size :
8kB
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Has ADC :
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
Series :
PIC® 18F