PIC18F6525-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F6525-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PIC® 18F
Number of Pins :
64
Package / Case :
64-TQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC18F6525
Height :
1 mm
Product :
MCU
Core Architecture :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Power Dissipation :
1W
Number of I/O :
53
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Integrated Cache :
No
DMA Channels :
No
Radiation Hardening :
Data Converters :
A/D 12x10b
Low Power Mode :
Max Frequency :
40 MHz
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of External Interrupts :
4
Packaging :
Tray
Microchip
Pbfree Code :
yes
Tradename :
Bit Size :
8
Memory Type :
Flash
PWM Channels :
yes
Factory Lead Time :
5 Weeks
EEPROM Size :
1K x 8
Oscillator Type :
External
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Watchdog Timer :
Number of I/Os :
53
RoHS :
Compliant
RAM (words) :
3840
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Serial I/Os :
2
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
40MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Published :
2003
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Speed :
25MHz
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Access Time :
40 μs
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Timers/Counters :
5
Number of ADC Channels :
12 Channel
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
Min Supply Voltage :
4.2 V
Width :
10 mm
On Chip Data RAM Width :
8
Number of Terminations :
64
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
QUAD
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Max Supply Voltage :
5.5 V
RAM Size :
3.75K x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Power Supplies :
5V
Memory Size :
48kB
Pin Count :
Min Operating Temperature :
-40 °C