PIC18F46Q84-E/P
Mfr.Part #
PIC18F46Q84-E/P
Package / Case
PDIP-40
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Supplier Device Package :
40-PDIP
Interface Type :
CAN, I2C, SPI, UART
Program Memory Size :
64 kb
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Mounting Type :
Through Hole
RAM Size :
4K x 8
Number of Timers/Counters :
6 Timer
Package / Case :
PDIP-40
Packaging :
Tube
Details
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
PIC18F46
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Resolution :
Speed :
64MHz
Number of ADC Channels :
24 Channel
Package :
Tube
Number of I/Os :
36 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Series :
PIC® 18F