PIC18F46Q10-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F46Q10-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Number of ADC Channels :
35 Channel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Speed :
64MHz
PWM Channels :
yes
Clock Frequency :
64MHz
Interface Type :
I2C, LIN, Serial, SMBus, USART
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Microchip
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Length :
10mm
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
3.53K x 8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
DAC Resolution :
5 bit
Program Memory Type :
Flash
Product :
MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Height Seated (Max) :
1.2mm
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Number of I/Os :
36 I/O
Number of I/O :
36
Terminal Pitch :
0.8mm
Package :
Tray
Tradename :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Core Size :
8-Bit
Screening Level :
TS 16949
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Has ADC :
Package / Case :
44-TQFP
DAC Channels :
Product Type :
Width :
10mm
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA