PIC18F46Q10-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F46Q10-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS :
Details
Speed :
64MHz
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
DAC Resolution :
5 bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
Dual
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Product :
MCU
Package :
Tube
On Chip Program ROM Width :
16
Width :
15.24mm
Has ADC :
yes
Data Bus Width :
8 bit
Number of Terminations :
40
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
6 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Length :
51.7525mm
Tradename :
PIC
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Number of ADC Channels :
35 Channel
Supplier Device Package :
40-PDIP
Number of I/O :
36
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Supply Voltage :
3V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface Type :
I2C, LIN, Serial, SMBus, USART
Base Product Number :
PIC18F46
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
3.53K x 8
EEPROM Size :
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Mounting Type :
Through Hole
PWM Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
Mounting Style :
Through Hole
Microchip
Clock Frequency :
64MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Bit Size :
8
Number of I/Os :
36 I/O
DMA Channels :
No
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Screening Level :
TS 16949
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
6.35mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
DAC Channels :
Datasheets
PIC18F46Q10-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46Q10-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC18F46Q10-E/P pinout, PIC18F46Q10-E/P datasheet PDF, PIC18F46Q10-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46Q10-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.