PIC18F46Q10-E/MP
Mfr.Part #
PIC18F46Q10-E/MP
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40QFN
Microcontrollers
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Bit Size :
8
Clock Frequency :
64MHz
RAM Size :
3.53K x 8
Speed :
64MHz
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of I/Os :
36 I/O
Height Seated (Max) :
0.9mm
Screening Level :
TS 16949
DAC Resolution :
5 bit
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Number of ADC Channels :
35 Channel
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Microchip
Interface Type :
I2C, LIN, Serial, SMBus, USART
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
SMD/SMT
DAC Channels :
Number of Terminations :
40
Product :
MCU
Length :
5mm
Number of I/O :
36
Package :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
8 bit
On Chip Program ROM Width :
16
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.4mm