PIC18F46K80T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F46K80T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Length :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface Type :
I2C, SPI, USART
3 (168 Hours)
Memory Size :
64KB
Number of I/Os :
35 I/O
Number of Terminations :
44
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of Pins :
44
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
PIC18F46K80
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
64MHz
Base Product Number :
PIC18F46
Number of Bits :
Data Bus Width :
8B
Number of ADC Channels :
11
Data Converter :
A/D 11x12b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Voltage :
3.3V
Width :
8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 11x12b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
CPU Family :
PIC
Number of I/O :
35
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Series :
PIC® XLP™ 18K
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
Pin Count :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of UART Channels :
2
Number of Timers/Counters :
5
Brand :
Device Core :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
JESD-609 Code :
e3
Published :
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Speed :
64MHz
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
3.6K x 8
Height :
950μm
Watchdog Timer :
Number of SPI Channels :
1
Max Power Dissipation :
1W