PIC18F46K80-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F46K80-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Frequency :
64MHz
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Number of SPI Channels :
1
Number of I/Os :
35 I/O
Length :
9.9822mm
Base Part Number :
PIC18F46K80
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Family Name :
PIC18F
DMA Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
Bit Size :
8
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
yes
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Instruction Set Architecture :
RISC
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Surface Mount :
yes
Package Type :
TQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Memory Size :
64KB
Packaging :
Tray
Width :
10.0076mm
PWM Channels :
Pin Count :
44
Number of ADC Channels :
11
Number of I/O :
35
EEPROM Size :
1K x 8
Data Bus Width :
8B
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Series :
PIC® XLP™ 18K
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product :
MCU
CPU Family :
PIC
Height :
1.0414mm
Number of UART Channels :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Number of I2C Channels :
1
Qualification :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of Bits :
8
Speed :
64MHz
Package / Case :
44-TQFP
Core Processor :
PIC
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Number of Ethernet Channels :
Oscillator Type :
Internal
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers/Counters :
5
Supply Voltage :
3.3V
Watchdog Timer :
Data Converters :
A/D 11x12b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Number of Terminations :
44
Device Core :
Package :
Tray
Number of Pins :
Base Product Number :
PIC18F46
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
7 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Data Converter :
A/D 11x12b
RAM Size :
3.6K x 8
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
Tradename :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Terminal Position :
QUAD
Datasheets
PIC18F46K80-E/PT
Microchip Technology PIC18F46K80-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K80-E/PT Overview
PIC18F46K80-E/PT Features
  • 8-bit microcontroller with 64KB flash memory.
  • Advanced instruction set for optimized performance.
  • Low power consumption with various power-saving modes.
  • Enhanced CAN (Controller Area Network) module for reliable data transmission.
  • 10-bit, up to 17-channel Analog-to-Digital Converter (ADC).
  • Flexible oscillator structure with PLL capabilities.
  • Extensive serial communication capabilities including EUSART and I2C.
  • Dual operation modes for 3.0V and 5.0V inputs, accommodating various power supplies.