PIC18F46K80-E/P
Mfr.Part #
PIC18F46K80-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Mounting Style :
Through Hole
Speed :
64MHz
Number of Pins :
40
Frequency :
64MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Data Converters :
A/D 11x12b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Device Core :
PIC
Pbfree Code :
Height :
4.953mm
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
CPU Family :
+ 125 C
Number of UART Channels :
2
RAM Size :
3.6K x 8
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
5.5V
RoHS :
Details
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC18F46
Data Converter :
A/D 11x12b
Memory Size :
64KB
Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
5
Program Memory Type :
Flash
Number of SPI Channels :
1
Length :
53.213mm
Tradename :
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Base Part Number :
PIC18F46K80
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Core Processor :
Pin Count :
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
PWM Channels :
yes
Bit Size :
8
Number of ADC Channels :
11
Number of Bits :
8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
14.732mm
Microchip
DMA Channels :
No
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of I/Os :
35 I/O
Has ADC :
Supplier Device Package :
40-PDIP
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC18F46K80-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K80-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:40, Base Part Number:PIC18F46K80, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), PIC18F46K80-E/P pinout, PIC18F46K80-E/P datasheet PDF, PIC18F46K80-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K80-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.