PIC18F46K80-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F46K80-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Stock
829
In Stock :
829
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Bit Size :
8
RoHS :
Compliant
Core Processor :
PIC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of SPI Channels :
1
Data Converters :
A/D 11x12b
Max Power Dissipation :
1W
Interface Type :
I2C, SPI, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Bus Width :
8B
Base Product Number :
PIC18F46
Min Supply Voltage :
1.8 V
Frequency :
64MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Radiation Hardening :
No
Number of I2C Channels :
1
Packaging :
Tube
Height :
950μm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Interface :
CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Max Operating Temperature :
125 °C
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Product :
MCU
Package :
Tube
Watchdog Timer :
yes
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Pin Count :
44
Published :
2011
Number of Timers/Counters :
5
CPU Family :
PIC
Min Operating Temperature :
40 °C
Number of Terminations :
44
RAM Size :
3.6K x 8
Number of Pins :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
No
Max Frequency :
64 MHz
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
Memory Size :
64KB
Base Part Number :
PIC18F46K80
Number of I/O :
35
Number of USB Channels :
Speed :
64MHz
Surface Mount
Number of UART Channels :
2
Data Converter :
A/D 11x12b
Max Supply Voltage :
5.5 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Bits :
8
Width :
8mm
Microchip
Number of ADC Channels :
11
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Has ADC :
Connectivity :
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
3.3V
Device Core :
Memory Type :
Flash
Number of A/D Converters :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
8mm
Core Architecture :
Number of Programmable I/O :
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Datasheets
PIC18F46K80-E/ML
Microchip Technology PIC18F46K80-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K80-E/ML Overview
PIC18F46K80-E/ML Features
This microcontroller features a dense set of capabilities including a 12-bit analog-to-digital converter (ADC) that allows precise sensor readings, multiple communication interfaces such as CAN, SPI, and I2C for versatile connectivity, and an operational range up to 64 MHz internal oscillator. Enhanced EEPROM and Flash memory aid in smoother and more efficient operation, while its low-power consumption modes help preserve battery life in portable devices.