PIC18F46K42-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F46K42-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Stock
640
In Stock :
640
Microcontrollers
Low Power Mode :
yes
Number of External Interrupts :
3
RAM (words) :
4096
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Width :
10mm
Number of Serial I/Os :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/Os :
36 I/O
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Supply Voltage :
3V
Number of ADC Channels :
35 Channel
RAM Size :
4K x 8
JESD-609 Code :
e3
PWM Channels :
Number of Timers :
7
ROM (words) :
32768
Internal
Product :
MCU
Package :
Tray
Height Seated (Max) :
1.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Details
Clock Frequency :
64MHz
On Chip Data RAM Width :
Packaging :
Tray
Length :
10mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converters :
A/D 35x12b, D/A 1x5b
Speed :
64MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DAC Channels :
DAC Resolution :
5 bit
Format :
FIXED POINT
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Product Status :
Active
HTS Code :
Integrated Cache :
No
Boundary Scan :
No
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Base Part Number :
PIC18F46K42
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of DMA Channels :
2
Package / Case :
44-TQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Data Bus Width :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Current-Max :
18mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Pitch :
0.8mm