PIC18F46K42-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F46K42-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Data Bus Width :
8 bit
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RAM Size :
4K x 8
Supply Voltage :
3V
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.7V MIN AT 32 MHZ AND 2.5V MIN AT 16 MHZ
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Pitch :
0.65mm
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
35 Channel
Terminal Form :
NO LEAD
Speed :
64MHz
Number of I/Os :
36 I/O
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tube
Screening Level :
TS 16949
Length :
8mm
Data Converters :
A/D 35x12b, D/A 1x5b
Product :
MCU
DAC Resolution :
5 bit
Base Part Number :
PIC18F46K42
Height Seated (Max) :
1mm
1K x 8
Clock Frequency :
64MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
PIC
Datasheets
PIC18F46K42-E/ML
Microchip Technology PIC18F46K42-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K42-E/ML Overview
PIC18F46K42-E/ML Features
The PIC18F46K42-E/ML microcontroller is equipped with a multitude of features that enhance its utility and performance in various applications. Key features include a 64KB flash memory, 28KB of SRAM, and 1024 bytes of EEPROM. This device supports a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V, which accommodates diverse power requirements. It also includes enhanced analog capabilities with a 12-bit ADC, multiple PWM outputs, and multiple communication interfaces such as SPI, I2C, and UART for versatile connectivity options. Its low-power modes and flexible clock system contribute to optimal power management, further enhancing its performance in energy-sensitive applications.