PIC18F46K22T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F46K22T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Frequency :
64MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PIC18F46
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
RAM Size :
3.8K x 8
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Pin Count :
44
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 30x10b
Max Supply Voltage :
5.5 V
Core Architecture :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Number of Timers/Counters :
7
Pbfree Code :
Power Supplies :
2/5V
Width :
8 mm
Series :
PIC® XLP™ 18K
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
Height :
0.88 mm
Length :
8mm
Active
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Frequency :
64 MHz
Base Part Number :
PIC18F46K22
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Memory Size :
64KB
Data Bus Width :
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Min Supply Voltage :
1.8 V
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Current-Max :
12mA
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of I/O :
35
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of I/Os :
36 I/O
Has ADC :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
1W
Max Operating Temperature :
85 °C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Additional Feature :
ALSO OPERATES 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 20 MHZ
Terminal Pitch :
0.65mm
Data Converters :
A/D 30x10b
Speed :
64MHz
Number of Pins :
44
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of ADC Channels :
28 Channel
HTS Code :
Tradename :
Height Seated (Max) :
1mm