PIC18F46K22-E/P
Mfr.Part #
PIC18F46K22-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Microcontrollers
Additional Feature :
ALSO OPERATES 2.3V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Package :
Tube
On Chip Program ROM Width :
16
RAM Size :
3.8K x 8
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tube
Memory Size :
64KB
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
PWM Channels :
Max Frequency :
64 MHz
EEPROM Size :
1K x 8
Supply Current-Max :
12mA
Base Part Number :
PIC18F46K22
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Pbfree Code :
Speed :
48MHz
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
ECCN Code :
3A991.A.2
Supplier Device Package :
40-PDIP
Number of I/O :
35
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
PIC18F46
Frequency :
48MHz
Min Supply Voltage :
1.8 V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supply Voltage :
5V
Series :
PIC® XLP™ 18K
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of ADC Channels :
28 Channel
Max Supply Voltage :
5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Power Supplies :
2/5V
Width :
14.73 mm
Number of I/Os :
35
Height :
4.95 mm
Length :
53.21 mm
Microchip
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
Number of Timers/Counters :
7
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converters :
A/D 30x10b
Data Converter :
A/D 30x10b
Watchdog Timer :
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
PIC18F46K22-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K22-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC18F46K22, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, Number of Terminations:40, Mounting Type:Through Hole, PIC18F46K22-E/P pinout, PIC18F46K22-E/P datasheet PDF, PIC18F46K22-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K22-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.