PIC18F46K20-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F46K20-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Interface :
I2C, SPI, Serial, UART, USART
Height :
1.0414mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Position :
QUAD
Number of PWM Channels :
2
Terminal Form :
Gull wing
Length :
9.9822mm
Max Operating Temperature :
125 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of ADC Channels :
14
Data Converter :
A/D 14x10b
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Number of Terminations :
44
64KB 32K x 16
Mount :
yes
Number of Bits :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Instruction Set Architecture :
RISC
Memory Size :
64KB
CPU Family :
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
5 Weeks
Qualification :
AEC-Q100
Surface Mount
Number of Pins :
44
Pin Count :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of A/D Converters :
1
Packaging :
Tray
Max Supply Voltage :
3.6 V
DMA Channels :
No
Package / Case :
44-TQFP
Watchdog Timer :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package :
Tray
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Oscillator Type :
Internal
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
1W
Device Core :
Speed :
48MHz
Supply Voltage :
3V
Min Supply Voltage :
1.8 V
Termination :
SMD/SMT
Published :
Number of Ethernet Channels :
Frequency :
64MHz
Density :
512 kb
Core Architecture :
Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
No
Interfaces :
EUSART, I2C, PSP, SPI
Number of I/Os :
36 I/O
Family Name :
PIC18F
Pbfree Code :
Number of I2C Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of SPI Channels :
Number of Timers/Counters :
4
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Number of UART Channels :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Max Frequency :
64 MHz
Data Converters :
A/D 14x10b
Base Part Number :
PIC18F46K20
Bit Size :
8
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
PIC18F46
RAM Size :
3.8K x 8
Number of Programmable I/O :
36
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
Package Type :
TQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Microchip
Product :
MCU
RoHS :
Details
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Datasheets
PIC18F46K20-E/PT
Microchip Technology PIC18F46K20-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F46K20-E/PT Overview
PIC18F46K20-E/PT Features
The PIC18F46K20-E/PT boasts a comprehensive set of features designed for versatility in handling complex embedded tasks. Key attributes include its 64KB of flash memory, a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V, and enhanced Flash program memory with self-read/write capabilities. The MCU supports up to 36 I/O pins, providing ample flexibility for interfacing with external devices. Additional features like 10-bit A/D converters, multiple communication interfaces including SPI, I2C, and UART, and an array of timers enhance its adaptability to various tasks and conditions.