PIC18F46K20-E/ML
Mfr.Part #
PIC18F46K20-E/ML
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 14x10b
Number of PWM Channels :
2
Max Supply Voltage :
3.6 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
950μm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package :
Tube
Memory Type :
Flash
Number of SPI Channels :
1
Length :
8mm
Interface :
I2C, SPI, Serial, UART, USART
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
PIC
Number of UART Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Microchip
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Frequency :
64MHz
Terminal Position :
QUAD
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Bits :
8
Speed :
48MHz
8-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Base Part Number :
PIC18F46K20
Base Product Number :
PIC18F46
Supply Voltage :
3V
Max Frequency :
64 MHz
8
Termination :
Active
Terminal Pitch :
0.65mm
RAM Size :
3.8K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Density :
512 kb
Width :
8mm
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of ADC Channels :
14
36
Number of A/D Converters :
Pbfree Code :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Min Operating Temperature :
-40 °C
Packaging :
Tube
Number of I/O :
35
Data Converter :
A/D 14x10b
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
REACH SVHC :
No SVHC
Min Supply Voltage :
1.8 V
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Series :
PIC® XLP™ 18K
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Terminations :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V