PIC18F4685T-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4685T-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Size :
96KB 48K x 16
Access Time :
40 μs
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Programmable I/O :
44
Published :
Number of Terminations :
44
Number of I/O :
36
JESD-609 Code :
e3
Length :
10mm
Mount :
Surface Mount
Speed :
40MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
Pbfree Code :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
RoHS :
Compliant
On Chip Program ROM Width :
16
EEPROM Size :
1K x 8
Max Power Dissipation :
1W
Supply Voltage :
5V
Schedule B :
DAC Channels :
No
Max Supply Voltage :
5.5 V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Radiation Hardening :
No
Oscillator Type :
Internal
Max Operating Temperature :
85 °C
CPU Family :
PIC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
44-TQFP
Number of I/Os :
36
Memory Type :
Flash
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Product Status :
Active
Has ADC :
yes
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Data Bus Width :
8B
Operating Supply Voltage :
5V
Bit Size :
8
Number of Pins :
Frequency :
40MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Tradename :
Max Frequency :
40 MHz
Number of Timers/Counters :
4
Lead Free :
Lead Free
Watchdog Timer :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Device Core :
Terminal Pitch :
0.8mm
Base Product Number :
PIC18F4685
Height :
1 mm
Product :
MCU
DMA Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Data Converters :
A/D 11x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Microchip
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Power Supplies :
5V
Memory Size :
96kB
Width :
10 mm
Number of ADC Channels :
11 Channel
Program Memory Type :
Flash
Core Architecture :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PIC18F4685
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
RAM Size :
3.25K x 8
Data Converter :
A/D 11x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
4.5 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Series :
PIC® 18F
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
PWM Channels :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Datasheets
PIC18F4685T-I/PT
Microchip Technology PIC18F4685T-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F4685T-I/PT Overview
PIC18F4685T-I/PT Features
The PIC18F4685T-I/PT microcontroller includes several key features that distinguish it as a top choice for embedded system developers. It boasts up to 96KB of programmable flash memory, which provides ample space for complex code or data logging. The device operates at a voltage range of 2.0 to 5.5V, allowing for versatile power management options. Its enhanced instruction set is designed to optimize program execution speed and efficiency. Additionally, the MCU comes equipped with comprehensive interrupt capabilities, multiple communication interfaces including SPI and I2C, and robust ESD protection, making it highly resilient in varied electronic environments.