PIC18F4685-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F4685-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Tradename :
44
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Pbfree Code :
yes
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Watchdog Timer :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of UART Channels :
1
Product Status :
Active
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Number of SPI Channels :
1
Number of ADC Channels :
11
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Power Supplies :
5V
Product :
MCU
Factory Lead Time :
6 Weeks
e3
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Package Type :
TQFP
Access Time :
40 μs
Qualification :
8B
Schedule B :
Length :
10mm
Instruction Set Architecture :
RISC
Mounting Type :
Surface Mount
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Max Supply Voltage :
5.5 V
Package :
Tray
Series :
PIC® 18F
Max Frequency :
40 MHz
Family Name :
36
EEPROM Size :
1K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
RoHS :
Compliant
Has ADC :
Height :
1.05mm
Internal
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Packaging :
Tray
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Base Part Number :
PIC18F4685
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Bits :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DMA Channels :
No
Number of A/D Converters :
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/USART
Core Architecture :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Number of I/Os :
3.25K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
40MHz
Supply Voltage :
5V
Density :
768 kB
Max Operating Temperature :
85 °C
Frequency :
40MHz
Min Supply Voltage :
4.2 V
Microchip
Min Operating Temperature :
-40 °C
Program Memory Size :
96KB 48K x 16
Number of Ethernet Channels :
Number of Programmable I/O :
Number of I2C Channels :
CPU Family :
Memory Size :
96kB
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
1W
Width :
10mm